Grid

Úvahy nad překladem slova "grid" do češtiny

Pojem Grid zavedli v roce 1998 Carl Kesselman a Ian Foster v knize "The Grid: Blueprint for a New Computing Infrastructure". Jeho překlad je takový překladatelský oříšek. Anglické slovo grid má více významů, a v tomto případě neznamená "mřížka", kterou slovníky obvykle nabízejí, protože vzniklo vyjmutím ze sousloví "electrical power grid".

Pokud se budeme držet stejné analogie, v češtině je obvyklý překlad "elektrická rozvodná síť". Oficiální pojmy českého Ústředního energetického dispečinku pro stejnou věc jsou "elektrizační soustava" (electrical power system) a "elektrická síť" (electrical power network). V bližším přiblížení se ještě rozlišuje přenosová síť/soustava (>= 200 kV) (transmission grid/system) a distribuční síť/soustava (< 200 kV) (distribution grid/system).

Při překladu se můžeme inspirovat i jinými distribučními sítěmi, v případě plynu se nazývá plynovod, v případě vody vodovod nebo oficiálněji vodovodní řad, v případě TV rozvod kabelové televize. Bohužel jsme se v rámci METACentra neshodli na jednom překladu, navrhované varianty byly:

Laskavý čtenář sám vidí, že tyto české překlady nemají proti údernému čtyřpísmenému anglickému slovu šanci, a proto jsme se rozhodli nezavádět další klapkobřinkostroje, a používat prostě grid.

Definice Gridu

Carl Kesselman a Ian Foster definují grid následovně:

Výpočetní grid je hardwarová a softwarová infrastruktura, která poskytuje spolehlivý, standardizovaný, všudypřítomný a levný přístup ke špičkovým výpočetním službám.
Grid musí splňovat následující tři body:

Výpočetní grid je popisován analogií s elektrickou rozvodnou sítí - kolem roku 1910 měla každá elektrifikovaná budova vlastní generátor elektřiny, ale ty nebyly navzájem propojeny. Nebylo možné použít víc než byla kapacita generátoru, celková kapacita všech generátorů nebyla efektivně využita, zavedení elektřiny bylo drahé. Ke skutečnému rozvoji používání elektřiny došlo až zavedením propojených velkých elektráren a rozvodné sítě ke spotřebitelům, která umožnila levný, všudypřítomný a standardizovaný zdroj el. energie. Obdobně dnes každá organizace spravuje vlastní výpočetní kapacity (počítače, diskovou kapacitu, software, data, specializovaný hardware), které neumí efektivně sdílet s jinými. Výpočetní grid by měl umožnit právě efektivní sdílení výpočetních kapacit mezi organizacemi.

Poslední změna:Tue Mar 05 09:08:00 CET 2013